• film

    Przedszkole i Szkoła terapeutyczna dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi

NAUKA I ZABAWY W DOMU

Masy plastyczne

Ciecz nienewtonowska

Przygotuj:
Miskę, mąkę ziemniaczaną, wodę, barwnik spożywczy (opcjonalnie)
Do miski nalej wodę. Ilość wody dostosuj do tego, jak dużo potrzebujesz cieczy. Następnie dosypuj do wody mąkę ziemniaczaną i mieszaj składniki rękami. Ilość mąki ziemniaczanej dostosuj do tego, jaką chcesz uzyskać konsystencję. Dodanie mąki pszennej i odrobiny oleju umożliwia formowanie babek i innych kształtów.

Masa piaskowa

Przygotuj:
Miskę, 6 kubeczków piasku, 3 kubeczki mąki pszennej, 1 kubeczek wody, 3 łyżki płynu do naczyń, 1 łyżkę oleju, barwnik spożywczy (opcjonalnie).
Do miski wsyp i wlej wszystkie składniki, zamieszaj swoimi rękami. Z otrzymanej masy można formować różne kształty, babki, eksperymentować z ciężarem i strukturą masy.
Nadaje się jako zaprawa do budowy miniaturowych budowli z cegiełek.

Masa porcelanowa

Przygotuj:
2 kubki kleju wikol, 2 kubki mąki ziemniaczanej, 2 łyżki oliwki dla dzieci, 2 łyżki soku z cytryny.
Wymieszaj wszystkie składniki, aż do otrzymania masy o konsystencji ciastoliny. W trakcie wyrabiania masy należy mieć ręce posmarowane oliwką, aby masa lepiej się formowała. Po wycięciu różnych kształtów lub uformowaniu figurek, pozostaw do wyschnięcia w ciepłym miejscu.

Księżycowy piasek

Przygotuj:
8 szklanek mąki, 1-1,5 szklanki oliwki dla dzieci
Zmieszaj ze sobą mąkę i oliwkę. Z otrzymanej masy można lepić babki, formować różne kształty , umieszczać w masie drobne ziarna, a po zabawie schować do zamykanego pudełka.

Domowa ciastolina

Przygotuj:
Garnek, 2 szklanki mąki pszennej, 2 szklanki wody, 1 szklankę soli, 2 łyżki oleju, 1 łyżkę proszku do pieczenia, barwniki spożywcze
Wymieszaj składniki w garnku. Podgrzewaj masę na małym ogniu, cały czas mieszając, aby się nie przypaliła. Masa jest gotowa, gdy zacznie odchodzić od ścian garnka i tworzyć zbitą kulę. Po ostudzeniu podziel na części, dodaj barwniki i wyrabiaj tak długo, aż uzyskasz odpowiedni kolor ciastoliny. Jeżeli chcesz zrobić ciastolinę w jednym kolorze, barwnik można dodać do wody.

Ciastolina z chia i gumą ksantonową

Przygotuj:
60 ml ziaren chia, 500ml wody, 1 łyżeczkę gumy ksantonowej, trzepaczkę, barwniki spożywcze, 500g mąki kukurydzianej, 1 łyżkę oleju
Wymieszaj ziarna chia i wodę, aby nie było grudek i włóż do lodówki na 12-14 godzin. Po wyjęciu z lodówki dodaj 1 łyżeczkę gumy ksantonowej i ubij trzepaczką, aby nie było grudek. Następnie dodaj barwnik. Kolejno Dadaj około 500g mąki kukurydzianej i wymieszaj ręką lub trzepaczką. Ilość mąki zależy od konsystencji, którą chcesz uzyskać. Jeśli masa wyjdzie za gęsta, można znowu dodać wodę. Na koniec dodaj 1 łyżeczkę oleju, aby ciastolina była mniej klejąca. Otrzymana masa jest kleista, wyczuwa się strukturę ziaren. Ciastolina może okazać się trudna dla dzieci z nadreaktywnością dotykową. Można przechowywać ją w lodówce do 5 dni.

Ciastolina z gumą ksantonową

Przygotuj:
Miskę, 400ml wody, 1 łyżeczkę gumy ksantonowej, barwnik spożywczy, 500g mąki kukurydzianej, odrobinę płynu do naczyń.
Ubij trzepaczką do piany gumę z wodą, aby nie było grudek. Dodaj barwnik i wymieszaj. Następnie stopniowo dodawaj około 500g mąki kukurydzianej, wymieszaj. Ilość mąki zależy od konsystencji , którą chcesz uzyskać. Na koniec można dodać odrobinę płynu do naczyń. Masa jest miękka i miła w dotyku. Gdy dodamy mniej mąki, pozostaje bardo klejąca i przywiera do rąk. Dlatego warto, aby dziecko przeszło przez proces robienia masy i odczuło jej różną konsystencję.

Domowy glutek

Przygotuj:
Miskę, klej ( typu craft glue pelikan, astra Creativo), 0,5 szklanki zimnej wody, barwnik spożywczy, 0,5 łyżeczki boraksu ( substancja drażniąca i potencjalnie szkodliwa, nie wolno pozwolić dzieciom na bezpośredni kontakt z nią w trakcie przygotowania glutka), 0,5 szklanki ciepłej wody.
Rozpuść boraks w ciepłej wodzie. Do miski wlej klej, zimną wodę, barwnik i wymieszaj. Dodaj kilka łyżeczek rozpuszczonego boraksu w zależności od tego, jaką konsystencje chcesz
otrzymać. Należy uważać, aby masa nie została połknięta, dlatego nie zaleca się jej małym dzieciom i osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Dzieci uwielbiają zabawy z glutkiem ( ciągnięcie, zatapianie, odciskanie rąk, wałkowanie palcami, rozciąganie nici pajęczej).

Masa z pianki do golenia

Przygotuj:
Miskę, piankę do golenia, klej ( craft glue pelikan, astra creativo), barwnik.
Wymieszaj wszystkie składniki. Otrzymaną masę można wyciskać przez rękaw do pieczenia na kartkę, formułując kształty czy obrazki. Można malować palcami obrazy na kartkach. Pracę po wykonaniu należy zostawić do wyschnięcia.

Piankolina

Przygotuj:
Miskę, piankę do golenia, barwnik spożywczy, mąkę ziemniaczaną.
Do miski daj piankę, dodaj barwnik i tyle mąki, aby udało się ulepić ciasto. Z masy można układać różne wzory, kształty, cyfry, figury. Świetnie imituje śnieg.

Farbki do ciała

Przygotuj:
Miskę, 1 szklankę mąki kukurydzianej, 0,5 szklanki wody, 0,5 szklanki kremu (np. nivea), barwnik spożywczy.
Barwnik rozpuść w wodzie. Wszystkie składniki wymieszaj. Otrzymaną farbą można bezpiecznie malować palcami oraz po ciele.

Farbki witrażowe

Przygotuj:
Miskę, łyżkę, koszulkę foliową, galaretkę, wrzącą wodę.
Zalej galaretkę mała ilością wrzącej wody, aby się rozpuściła. Otrzymaną masą należy malować po folii. Po wyschnięciu można ściągnąć uformowany wzór. Jeśli dodamy mąkę
ziemniaczaną i pszenną, można zrobić ciasto i formować kształty itp.

Filmy

Jak zrobić butelko-grzechotkę?

Tuptaszek