Terapia czaszkowo-krzyżowa
Zabiegi z terapii czaszkowo-krzyżowej dla dzieci z autyzmem
W ostatnich latach terapia czaszkowo – krzyżowa (craniosacralna) stała się jedną z najszybciej rozwijających się metod leczniczych. Polega ona głównie na bardzo delikatnej manipulacji i uciskaniu w obrębie czaszki, przepony, miednicy, klatki piersiowej i kości krzyżowej w celu rozluźnienia struktur łączno-tkankowych, których napięcie może przysporzyć wiele kłopotów zdrowotnych.
W organizmie każdego człowieka obok bicia serca i oddechu istnieje rytm, w którym porusza się płyn mózgowo-rdzeniowy. Dostarczany jest on do wszystkich tkanek i niesie informacje o zdrowiu. Przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, który w żaden sposób nie jest zakłócony umożliwia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu.
Terapia polega na tym, aby wzmocnić naturalny rytm i usunąć blokady w przepływie płynu poprzez delikatny dotyk. Następuje wtedy głęboki relaks i pojawia się regeneracja centralnego układu nerwowego.
W naszym przedszkolu terapeuci przy systematycznym stosowaniu terapii czaszkowo-krzyżowej u dzieci obserwują ich rozwój i poprawę umiejętności społecznych, stabilności emocjonalnej. Techniki tych zajęć oddziałują na świadomość własnego ciała i wyciszają.
Zastosowanie terapii czaszkowej u dzieci:
- autyzm
- kłopoty z koncentracją
- zaburzenia osobowości
- nadpobudliwość
- stres
- dysleksja
- migreny, bóle i zawroty głowy
- kłopoty ze wzrokiem i słuchem
- napięcia i bóle w stawie skroniowo - żuchwowym
- wady wymowy
- wady zgryzu
- urazy okołoporodowe
- bóle kręgosłupa i stawów
- skoliozy
- nerwobóle
- zaburzenia snu
Podczas terapii czaszkowo-krzyżowej dziecko leży na plecach. Terapia nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą podopiecznego, ubranko powinno być miękkie, lekkie nie krępujące ruchów. Całe zajęcia powinny odbywać się w ciszy i w spokojnym otoczeniu tak, aby maluszek mógł się odprężyć. Często terapia odczuwana jest jako bardzo głęboki stan relaksu zarówno na poziomie fizycznym, mentalnym i emocjonalnym.
Zabiegi, które przeprowadzane są przez naszych wyspecjalizowanych terapeutów pracujących w naszym Przedszkolu Terapeutycznym w Szczecinie uwalniają różne ograniczenia i dysfunkcje w ciele i przywracają ruchomość układu (dobre samopoczucie). Dziecko po zabiegu jest rozluźnione, wypoczęte, często zasypia podczas terapii.